Typy poplatků za transakce: Platební terminál i platební brána

V poplatkové struktuře bývá složité se vyznat i pro zkušené obchodníky. A poskytovatelé platebních terminálů a platebních bran nám to příliš neusnadňují. Přicházejí stále s novými typy poplatků a často se stává, že pokud si nedáte pozor, zaplatíte mnohem víc, než jste si mysleli.

Podívejme se na příklad, který vás může potkat.

  1. Za karetní transakce u nás zaplatíte pouze 0,99 %.

  2. Z karetních transakcí strháváme 0 %.

Kterou nabídku byste zvolili?

Správnou odpovědí je žádnou, dokud nezjistíte všechny další poplatky a náklady, které nejsou prezentované velkým písmem na webu poskytovatele.

Proč?

Řekněme, že zvolíme logicky variantu, která tvrdí, že za karetní transakce nic neplatíme. Je však běžnou záležitostí, že pronájem platebního terminálu vás bude stát stovky korun měsíčně a pro menší obchodníky je najednou levnější platit 0,99 % za transakci, než odvádět vyšší částku za pronájem hardwaru.

Současně můžete zjistit, že poplatek 0,99 % za transakci platí jen v případě běžných spotřebitelských karet Mastercard. V rámci podnikatelských karet nebo vydaných mimo EU může být běžně poplatek přes 2,5 %.

Ve chvíli, kdy u vás lidé platí podnikatelskými kartami, nebo jsou vaši klienti primárně mimo EU se vám terminál pořádně prodraží.

Jaké jsou typy poplatků za transakce?

  • Flat - jednotná sazba bez ohledu na typ karty

  • Blend - pevná sazba za daný typ karty

  • MIF++ - proměnlivý poplatek

Flat poplatek

Za každou tržbu uhrazenou kartou platíte stejnou částku. Předem tak jasně víte, kolik zaplatíte.

Blend

Každý typ karty, kterou u vás zákazník zaplatí má předem definovanou pevnou sazbu. Podnikatelské, spotřebitelské, neregulované, ale rozdíl může být i mezi kartami Visa a MasterCard.

MIFF ++

Mírně klesá či stoupá podle toho, jakou má klient platební kartu, jestli je vydaná v EU nebo mimo ni (při druhé variantě je poplatek vyšší) nebo zda je karta debetní či kreditní (u té je poplatek o něco vyšší).

Jak je to s paušálním poplatkem?

Paušální poplatek se platí za pronájem hardwaru, softwaru či servisní podpory a bývá v řádech desítek nebo nižších stovek korun měsíčně.

Zde je dobré zvážit, jaký typ obchodníka jste.

Pokud je předmět vašeho podnikání sezónní a jsou části roku, kdy terminál nevyužijete - je dobré zvážit, zda li se nevyplatí podívat po terminálech, které žádný paušál neúčtují. Opět je důležité zvážit celou poplatkovou strukturu vybraného poskytovatele.

Nechcete vyměnit jeden poplatek za jiný. Běžně se může stát, že ačkoliv si poskytovatel neúčtuje paušální poplatek, transakční poplatek bude o to vyšší.



V roce 2020 získala firma InspiPay, s.r.o. podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů, realizovanou skrz Operační program Praha – pól růstu ČR a čerpanou přes druhou výzvu Specializovaných voucherů (reg. č. CZ.07.1.02/0.0/0.0/16_027/0000607). Podpora byla mířena na projekt Pražský voucher na kreativní služby v místě realizace Praha za účelem vytvoření e-commerce platformy pro zájemce o akceptaci platebních karet (platební terminály, platební brána, odložená platba, splátkový prodej). Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Evropské strukturální a investiční fondy


© 2022-2024–2024 Levnýterminál.cz